Zapobieganie przebarwieniom skóry

Oto kilka ważnych zasad, dzięki którym możesz skutecznie zapobiegać przebarwieniom skóry.

1. Rozważnie korzystaj ze słońca.

Zapobieganie przebarwieniom skóry to przede wszystkim ochrona przeciwsłoneczna. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie gdy jesteś pod wpływem któregoś z czynników opisanych w dziale Przyczyny przebarwień. Należy bezwzględnie stosować kremy z filtrem, dostosowane do fototypu twojej skóry oraz intensywności promieniowania słonecznego. Oznacza to, że latem faktor SPF powinien być zdecydowanie wyższy (na twarz nawet 50+), a zimą nie rezygnujesz filtrów, tylko ewentualnie je obniżasz.

Trzeba jednak pamiętać, że działanie faktorów jest skuteczne tylko przez 2h, więc po tym czasie, jeżeli oczywiście przebywasz na słońcu, trzeba zaaplikować go ponownie, podobnie po kąpieli. Na co dzień, jeżeli wychodzisz z domu przed południem, a wracasz wieczorem i większość czasu spędzisz w pomieszczeniach, wystarczy nałożyć filtr przeciwsłoneczny pod makijaż.

Zapobieganie przebarwieniom skóry

2. Czytaj ulotki leków i kosmetyków.

Niektóre zawarte w nich substancje mają właściwości fotouczulające, czyli w połączeniu z promieniowaniem UV mogą powodować przebarwienia polekowe lub melanozę Riehla. Dowiesz się o nich więcej w dziale Rodzaje przebarwień. Stosując terapię lekami fotouczulającymi musisz zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie skóry przed słońcem. Pamiętaj, że zasada ta dotyczy także opalania w solariach.

3. Perfumuj się w miejscach zakrytych.

Zapobieganie przebarwieniom skóry to świadome korzystanie z perfum. Wiele substancji zapachowych, w tym piżmo, olejek cedrowy, waniliowy, lawendowy czy bergamotowy, ma właściwości fotouczulające czyli w reakcji na słońce może powodować plamy na skórze. Używając perfum najlepiej spryskuj nimi miejsca pod ubraniem albo świadomie zakrywaj je przed wyjściem na słońce, na przykład narzucając na szyję apaszkę.

Zapobieganie przebarwieniom skóry

4. Nie wybielaj skóry latem.

Pamiętaj, że wszelkie kuracje czy też zabiegi wybielające oraz głęboko złuszczające powinno stosować się wyłącznie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy słońce nie operuje jeszcze tak intensywnie jak wiosną czy latem. Złuszczanie naskórka nie wpływa wprawdzie bezpośrednio na produkcję melaniny, ale osłabia strukturę skóry, dla której stanowi on warstwę ochronną, czyniąc ją bardziej podatną na wszelkie uszkodzenia, w tym przebarwienia. W sezonie wiosenno-letnim nie stosuj kosmetyków zawierających kwasy owocowe lub retinol (witamina A) oraz nie poddawaj skóry peelingom chemicznym czy zabiegom laserowym.

5. Uważaj na hormony.

Jako kobieta często jesteś narażona na przebarwienia skóry w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej w twoim organizmie. Kiedy podczas ciąży czy menopauzy twoje hormony szaleją, mogą w połączeniu ze słońcem powodować przebarwienia, w tym bardzo nieestetyczną ostudę. Wszelkie zmiany poziomu hormonów, w tym terapie hormonalne i leki antykoncepcyjne, niosą takie ryzyko. Dlatego w powyższych przypadkach zwróć szczególną uwagę na ochronę przed słońcem.

6. Badaj się regularnie.

Przebarwienia mogą być manifestacją różnych chorób. Dowiesz się o tym więcej w dziale Przyczyny przebarwień skóry. Robienie sobie regularnie podstawowych badań pomoże ci zachować ciało w dobrym zdrowiu, a skórę w należytej kondycji.