Plamy soczewicowate

Plamy soczewicowate są to stosunkowo drobne przebarwienia w różnych odcieniach brązu, kształtem przypominające ziarna soczewicy. Zwykle nie zlewają się tak jak piegi, tylko są dość wyraźnie rozgraniczone, co nie przeszkadza im nachodzić na siebie. Najczęściej występują w dużych skupiskach, osobno lub warstwowo, na odsłoniętych częściach ciała: twarzy, dłoniach, przedramionach. Mogą jednak pojawiać się również na plecach, klatce piersiowej i łydkach.

Plamy soczewicowate mogą być wrodzone lub nabyte. Te ostatnie są najczęściej spowodowane działaniem słońca lub upływem czasu. Te posłoneczne łatwiej usunąć, często zresztą same po pewnym czasie się wchłaniają. Jednak te powstające z wiekiem (tzw. plamy starcze) to proces nieodwracalny, choć można je rozjaśniać, a nawet całkowicie usuwać nowoczesnymi metodami kosmetycznymi, na przykład laseroterapią.

plamy soczewicowate

Warto obserwować plamy soczewicowate, gdyż w rzadkich przypadkach mogą one przerodzić się w czerniaka. Grożące nim plamy są wypukłe i charakteryzują się ciemnym, nieregularnym zabarwieniem. Najczęściej ten rodzaj plam soczewicowatych występuje na twarzy starszych kobiet.