Bielactwo

Bielactwo to choroba, która w odróżnieniu od większości przebarwień skóry jest spowodowana nie nadmiarem, a znacznym niedoborem lub całkowitym brakiem melaniny, gdyż w organizmie istnieje czynnik hamujący jej produkcję. Może to być schorzenie wrodzone lub nabyte.

W pierwszym przypadku jego objawy są widoczne od urodzenia. Mogą mieć formę ograniczoną (białe, przeważnie symetryczne plamy na twarzy, plecach, kończynach, a także włosach) lub całkowitą (albinizm), kiedy to skóra chorego jest bardzo blada albo bladoróżowa, włosy cienkie, białe lub żółtawe, kolor oczu jasnoniebieski lub czerwonawy. Osoby takie mają zwykle światłowstręt i oczywiście są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne oraz inne podrażnienia skóry.

bielactwo

Bielactwo nabyte jest zaburzeniem, którego przyczyny nie zostały dotąd poznane. Pojawia się na jakimś etapie życia, stopniowo lub nagle w postaci mlecznobiałych lub cielistych plam różnej wielkości i kształtu, z których pierwsze występują najczęściej na odsłoniętej skórze twarzy i dłoni. W sezonie wiosenno-letnim plamy te stają się wyraźniejsze, ponieważ same nie mając zdolności opalania się, bardziej kontrastują z opaloną skórą.